Olanda: Willem Tilburg – Ajax 2-3

0
38
Românii Mitea şi Ogăraru sunt din nou primii în Olanda. Învinsă etapa trecută, Ajax a câştigat cu 3-2 în deplasare la Tilburg, cu Willem, şi a profitat de eşecul surprinzător al lui PSV Eindhoven, care a pierdut acasă, scor 2-4, cu Roda Kerkrade. Feyenoord Rotterdam este a treia în Olanda, după egalul cu Venlo, scor 0-0.

Cu Ogăraru doar rezervă şi Mitea neconvocat, Ajax a deschis repede scorul la Tilburg prin Kennedy Bakircioglu, însă Bobson a egalat pentru Willem în minutul şase.

"Lăncierii" s-au distanţat până la pauză la 3-1, cu golurile reuşite de golgeterul Suarez şi Vertonghen. Willem a jucat mai bine în a doua parte a meciului şi a redus din diferenţă cu un sfert de oră înainte de final.

La 2-3, Willem, locul 16 în Olanda, a fost aproape de egalare, însă Van der Struijk a ratat ţinta.

Sursa: Realitatea TV